Az alacsony vérsejt-szám súlyos szövődményként jelenhet meg a rákkezelés során. Cikkünkből megtudhatja, orvosa miért tartja fontosnak, hogy folyamatosan figyeljék a vérsejt-számot.
Mit mutat a vérsejtek száma?
Ha bizonyos, a vérsejtek számát csökkentő rákkezelést kap, az orvos valószínűleg folyamatosan ellenőrzi ezt a vértesztek során.
A vérsejtek számának ellenőrzése során kezelőorvosa az alábbi számokat és típusokat vizsgálja:
- Fehérvérsejtek
Ezek a sejtek segítik a szervezetet a fertőzések elleni küzdelemben. Az alacsony fehérvérsejt-szám (leukopénia) a szervezetet nyitottabbá teszi a fertőzésekre. Ha csökken a fehérvérsejt-szám, a szervezet nehezebben veszi fel a fertőzésekkel szembeni küzdelmet.
- Vörösvérsejtek
A vörösvérsejtek elsődleges feladat az oxigén szállítása az egész szervezetben. A vörösvérsejtek oxigénszállításának képességét a vérben lévő hemoglobin mennyisége határozza meg. Ha a hemoglobin szintje alacsony, anémiát okoz, ami többek között fáradtságot és légszomjat okozhat.
- A vérlemezkék
A vérlemezkék segítik a vér vérrögképződését. Sérülés, sebek esetén a vérzést jelentősen csökkentik a sérült érfalból és a vérlemezkékből felszabaduló érszűkítő anyagok. Az alacsony vérlemezkeszám (thrombocytopenia) véralvadási zavart okoz, így a vérzés nehezebben áll el.
Mi számít normál értéknek?
- Vörösvértest (VVT): 4.2-5.6 T/l, amely a vérben a VVT-k számát mutatja, adott mennyiségű vértérfogatban.
- Fehérvérsejt (FVS): 4.8-10.8 G/l, amely egy adott vér-térfogategységre számítva adja meg a fehérvérsejtek tényleges számát.
- Vérlemezke (trombocita): 150-400 G/l, amely a vérlemezkék számát adja meg adott egységű vértérfogatban.
Mi okozza az alacsony vérsejt-számot?
Az alacsony vérsejtek számának rákkal kapcsolatos okai a következők:
- Kemoterápia
Bizonyos kemoterápiás szerek károsíthatják a csontvelőt.
- Sugárkezelés
Ha a szervezet nagy területeire, és különösen a csontvelőt tartalmazó nagy csontokra, például a medencére, a lábra vagy a törzsre kap sugárterápiát, a vörös- és fehérvérsejtek alacsony szintje gyakori mellékhatásként jelentkezhet.
- A vér és a csontvelő daganata
Vér- és csontvelő daganatos megbetegedései megakadályozzák a normális vérsejt-szám keletkezését.
- Az áttétet okozó rákos megbetegedések (metasztázisok)
Áttét esetén a betegség a csontvelőre is átterjedhet, ami akadályozhatja a megfelelő mennyiségű vérképződést.
Az alacsony vérsejt-szám komoly szövődményekhez vezethet, amelyek befolyásolhatják például a daganatterápia intenzitását, a kezelések ütemezését.
Az alacsony vérsejt-szám legsúlyosabb szövődményei:
- Fertőzés
Az alacsony fehérvérsejt-szám és különösen a neutrofilek (neutropenia) alacsony száma súlyos esetekben halálhoz vezethet, hiszen ilyenkor sérül a szervezet védekező mechanizmusa és kiszolgáltatottabbá válik.
Még egy enyhe fertőzés, és az ennek következtében kialakuló alacsony vérsejt-szám is késleltetheti a kemoterápiás kezelést. Az orvosok ilyenkor gyógyszerekkel fokozzák a fehérvérsejtek termelését.
- Anémia
Az alacsony vörösvérsejtek száma az ún. anémia. Az anémia leggyakoribb tünetei a fáradtság és a légszomj. Bizonyos esetekben a fáradtság annyira súlyos, hogy ideiglenesen le kell állítani a daganatos betegség kezelését is, vagy csökkenteni kell a kezelés intenzitását.
Az anémia vérátömlesztéssel vagy a vörösvértestek termelését növelő gyógyszerekkel enyhíthető.
- Vérzés
A vérlemezkék alacsony száma komoly problémát okozhat: egy kis vágás vagy egy elpattant, orrban lévő ér is nagymértékű vérveszteséget okozhat, súlyos esetben belső vérzés léphet fel. Az alacsony vérlemezke-szám késleltetheti a kezelést. Ilyen esetben várni kell, amíg a vérlemezke-szintje megnő a kemoterápia folytatásához vagy a műtéthez.
Az alacsony vérsejt-szint jelei
Alacsony fehérvérsejt-szám
- Magas láz
- Hidegrázás
- Erőteljes izzadás
Alacsony vörösvérsejt-szám
- Fáradtság
- Mellkasi fájdalom
- Szédülés
- Légszomj
Alacsony vérlemezke-szám
- Könnyű sérülésnél intenzív, hosszan tartó vérzés
- Nehéz menstruációs vérzés
Mit tehetünk?
- Étkezzen kiegyensúlyozottan!
A szervezetnek szüksége van olyan vitaminokra és tápanyagokra (például C-vitamin, folsav, B9, B12 vitamin stb.), amelyek segítik a vérképzést.
- Kerülje a sérüléseket!
Gyengéden mossa a fogát, fújja az orrát. Kérje meg családtagját, vágja fel ő a zöldséget, használjon elektromos borotvát. próbálja meg elkerülni a vágásokat, sérüléseket, ügyeljen minden olyan tevékenységre, amely vérzést okozhat.
- Kerülje el a baktériumokat!
Gyakran mosson kezet, használjon fertőtlenítő folyékony szappant. Kerülje a betegeket, különösen a megfázásos időszakokban és kerülje a tömegeket, használjon arcmaszkot. Ne egyen nyers ételeket, kerülje a hús- és tojásételeket. Ha háziállatot tart, más tisztítsa az almot, madárkalitkát vagy akváriumot.
- Pihenjen!
Ha fáradt, pihenjen. A szervezet keményen dolgozik a daganatok elleni küzdelemben, ezért ne érezze magát bűnösnek, ha időt szán magára, és másoktól kér segítséget. Tervezze a legfontosabb tevékenységeit a napnak arra a szakaszára, amikor leginkább energikusnak érzi magát.
- Beszéljen orvosával az alacsony vérsejtek számának kezelésével kapcsolatos egyéb módokról.